اطلاعات کامل درباره دوربین‌های مداربسته

اطلاعات کامل درباره دوربین‌های مداربسته

اطلاعات کامل درباره دوربین‌های مداربسته

 

دوربین مداربسته چیست؟

واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی Close Circuit Television یا به اختصار CCTV می‌باشد. در این سیستم‌، تصاویر دوربین‌های مداربسته  از طریق یک مدار بسته (Close Circuit) به دستگاه ضبط تصاویر (DVR یا NVR) یا نمایشگر تصاویر (Monitor) فرستاده می‌شود. در واقع به غیر از دستگاه مرکزی ضبط یا نمایش، هیچ دستگاه و یا فرد دیگری توانایی مشاهده و یا ضبط تصاویر را نخواهد داشت و به همین دلیل یک مدار بسته بین دوربین و نمایشگر تشکیل می‌شود. دوربین مداربسته یا CCTV یک سیستم امنیتی و نظارتی است که در مکان‌های تجاری و عمومی و حتی منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوربین مداربسته در واقع کار جمع‌آوری اطلاعات محیط اطراف را از طریق مانیتورینگ و ارسال اطلاعات به حافظه ذخیره‌سازی انجام می‌دهد که در صورت لزوم امکان بررسی آن‌ها وجود دارد.

کاربردهای دوربین های مداربسته

کاربرد اصلی و عمده دوربین‌های مدار بسته در سیستم‌های حفاظتی و امنیتی است. اما کاربردهای آن به سیستم‌های حفاظتی و امنیتی محدود نمی‌شود کاربردهایی نظیر کاربردهای پلیسی، نظامی، فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدئویی و تصویربرداری نامحسوس. در ادامه بر بررسی برخی از این کاربردها می‌پردازیم.

1. کاربرد دوربین‌های مداربسته در پلیس

کاربرد دوربین مداربسته در پلیس
کاربرد دوربین مداربسته در پلیس

در گذشته جرائم بی‌شماری در سطح شهرها اتفاق می‌افتاد که با نصب دوربین‌های مداربسته در سطح شهرها باعث پیشگیری از جرائم و آسیب‌های دیگر اجتماعی شده است. این جرائم شامل رفتارهای ناهنجار رانندگان، کنترل سرعت وسایل نقلیه، تصادفات، کنترل و اعلام وضعیت بزرگراه‌های شهرها می‌باشند.

 

2. دوربین های مداربسته کنترل ترافیک

کنترل ترافیک
کنترل ترافیک

امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین‌های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده‌ای استفاده می‌شود. برای نظارت ترافیکی در شهرها و کشورها، دوربین‌های مداربسته را در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها نصب می‌کنند تا ترافیک و رفت و آمد خودروها را مورد بررسی قرار دهند. اگر در قسمتی از جاده تصادفی رخ داده باشد، پلیس می‌تواند از طریق دوربین مداربسته، بلافاصله از وقوع تصادف آگاه شده و اقدامات لازم را انجام دهد. از طرفی نظارت بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از جمله رعایت سرعت مجاز، با استفاده از دوربین‌های مداربسته امکان‌پذیر شده است. پلیس می‌تواند با مشاهده پلاک خودروی متخلف، راننده مربوطه را شناسایی و جریمه کند.

 

3. کاربرد دوربین‌های مداربسته در صنعت

کاربرد دوربین‌های مداربسته در صنعت
کاربرد دوربین‌های مداربسته در صنعت

در کارخانجات صنعتی نیز از دوربین‌های مداربسته در محل‌ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک، دشوار و یا حتی غیرممکن است نیز بهره گرفته می‌شود. از جمله این مشاغل می‌توان به صنایع شیمیایی و راکتورهای هسته‌ای اشاره کرد. بدیهی است که نظارت روند این پروسه به صورت مستقیم امکان‌پذیر نیست. در این شرایط دوربین‌های مداربسته می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند. دوربین‌های مداربسته مورد استفاده در صنعت، بر خط تولید محصول نظارت می‌کنند. نوع دیگری از دوربین مداربسته نیز در صنعت استفاده می‌شود که حساس به درجه حرارت هستند و در هر مرحله‌ای از فرآیند، درجه حرارت را اندازه‌گیری می‌کنند.

 

4.کاربرد دوربین‌های مداربسته به منظور نظارت بر کارمندان

کاربرد دوربین‌های مداربسته به منظور نظارت بر کارمندان
کاربرد دوربین‌های مداربسته به منظور نظارت بر کارمندان

کارفرما می‌تواند به منظور نظارت بر ایمنی و عملکرد صحیح کارکنان دوربین مداربسته را در محیط کار نصب کند. لازم به ذکر است که نصب دوربین مداربسته در ساختمان‌های اداری و کاری، باید با آگاهی کارمندان انجام گیرد و حقوق انسانی رعایت شود.

 

5.کاربرد دوربین‌های مداربسته در مکان‌های عمومی

کاربرد دوربین‌های مداربسته در مکان‌های عمومی
کاربرد دوربین‌های مداربسته در مکان‌های عمومی

استفاده از دوربین‌های مداربسته در مکان‌های عمومی مانند مجتمع‌های تجاری، ورزشی، تفریحی، پارکینگ‌ها، مناطق توریستی، رستوران‌ها و … باعث می‌شود تا ضریب امنیتی در آن مکان بالا رفته و لذا حاضرین در آن مکان احساس امنیت بیشتری داشته باشند. زیرا می‌دانند که در صورت بروز حادثه، پلیس می‌تواند از تصاویر دوربین‌های مداربسته استفاده کرده و مجرم را شناسایی کند.

 

دسته‌بندی انواع دوربین‌های مداربسته

دوربین‌های مداربسته از چند دیدگاه مختلف دسته بندی می‌شوند:

از نظر نوع سیگنال:

 • دوربین‌های آنالوگ (Analog)
 • دوربین‌های تحت شبکه (IP)
 • دوربین‌های دو منظوره

از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر:

 • دوربین‌های دام (Dome)
 • دوربین‌های بولت (Bullet)
 • دوربین‌های صنعتی (Box)
 • دوربین‌های مینیاتوری (Pinhole)
 • دوربین‌های دید در شب (مادون قرمز یا IR)
 • دوربین‌های اسپید دام (چرخشی یا PTZ)

از نظر قاب و پوشش:

 • دوربین‌های Out-door
 • دوربین‌های In-door

 

در ادامه به توضیح هر یک از این تقسیم‌بندی‌ها می‌پردازیم:

دوربین‌های مداربسته آنالوگ (Analog)

Analog CCTV Camera
Analog CCTV Camera

 این دوربین‌ها نسل ابتدایی دوربین‌های مداربسته می‌باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می‌کنند. صدا و تصویر این دوربین‌ها هر یک توسط کابل دورشته‌ای جداگانه منتقل می‌شود که یک رشته از سیم‌ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می‌کند. کابل متداول برای انتقال تصویر این دوربین‌ها کابل کواکسیال RG-59 است؛گرچه ارتباط تصویر این دوربین‌ها با کابل‌های مختلف بر حسب نیاز امکان‌پذیر است. کیفیت این دوربین‌ها همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. نویزهای مختلف الکترومغناطیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین‌های مداربسته آنالوگ می‌باشند. به همین دلیل استفاده از کابل‌ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین‌ها تاثیر بسزایی دارد.

دی وی آر ها دستگاه‌های مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین‌های آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می‌کند. قیمت کم، سیستم کوچک و نصب آسان، سه مزیت مهمی هستند که دوربین‌های آنالوگ را به بهترین انتخاب برای کاربران خانگی و کسب و کارهای کوچک تبدیل کرده‌اند.

ساختار کلی دوربین‌های مداربسته آنالوگ از قرار زیر است:
– بدنه یا housing
– کابل ارتباطی
– لنز
– برد آنالیز و تولید تصویر

اما سیستم دوربین‌های مداربسته آنالوگ، متشکل است از موارد زیر:
– یک یا چندین دوربین آنالوگ
– یک دستگاه DVR (ضبط دیجیتال تصاویر)
– کابل کواکسیال جهت اتصال دوربین‌ها به DVR

دوربین‌های آنالوگ در مقایسه با دیگر دوربین‌های مداربسته از کیفیت پایین‌تری برخوردارند. بنابراین قدرت ضبط تصویر آنها حداکثر تا رزولوشن 582*960 می‌باشد. اما از دیگر معایب این دوربین‌ها،هزینه بالای سیم‌کشی و ارتباط باسیم است که موجب بی‌کیفیتی و ناامنی میشود.

انواع دوربین های مداربسته آنالوگ

دوربین‌های آنالوگ HD، دارای چهار نوع مختلف هستند:
1) HD-CVI
2) AHD
3) HD-SDI
4) HD-TVI

این دوربین‌ها دارای قابلیت پشتیبانی از تصویربرداری با رزولوشن 1080*1920 هستند.

با توجه به اختلاف پایین در قیمت و البته کیفیت بالای در تصویربرداری، ظاهرا این دوربین‌ها در مقایسه با دوربین‌های معمولی آنالوگ، انتخاب بهتری به حساب می‌آیند.

مزایای دوربین های آنالوگ:

 • قیمت پایین
 • تنوع گسترده در بازار ایران
 • سادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال

معایب دوربین های آنالوگ:

 • کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین‌تر نسبت به دیجیتال
 • امکان نویزپذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
 • هزینه بالای سیم‌کشی
 • ارتباط بی‌سیم با کیفیت پایین و نا‌امن

 

دوربین های دیجیتال یا تحت شبکه (IP)

IP CCTV Camera
IP CCTV Camera

دوربین‌های IP که با نام‌های دوربین‌های تحت شبکه و یا دوربین‌های دیجیتال نیز شناخته می‌شوند، نسل جدید دوربین‌های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین‌های دیجیتال نشان داده است. این دوربین‌ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده‌های تصویر و صدا استفاده می‌کنند. یعنی برخلاف دوربین‌های آنالوگ، این دوربین‌ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می‌کنند. ضمن بکارگیری امواج دیجیتال، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می‌شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می‌کند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می‌گردند.

اجزای تشکیل‌دهنده دوربین‌های دیجیتال عبارتند از لنز، سنسور تصویر، پردازشگر تصویر، چیپ فشرده‌سازی و چیپ شبکه.ساختار سیستمی این دوربین‌ها بدین‌گونه است که اگر قصد داشته باشید به صورت آنلاین و از طریق اینترنت محل مورد نظر خود را مشاهده کنید، می‌توانید با تنظیم آدرس IP بر روی آنها، از طریق شبکه یا اینترنت، به صورت آنلاین تصاویر ارسال شده از دوربین‌های مداربسته را دریافت کرده و مشاهده نمایید. در ضمن این دوربین‌ها همانند دوربین‌های آنالوگ، نیاز به یک مودم روتر نیز دارند.

در سیستم‌های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین‌های تحت شبکه می‌توانند با ارتباطات سِری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند.  ارتباط دوربین‌های مداربسته بی‌سیم از طریق IP بسیار مطمئن‌تر و امن‌تر است. در سیستم‌های بستر شبکه امکان کدگذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند. ضمن اینکه ارتباط بی‌سیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی‌تاثیر است. بحث دوربین های تحت شبکه IP همسان با بحث بر سر شبکه‌های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است.

 

مزایای دوربین‌های IP
– کیفیت بالای تمام دیجیتال
– امکان استفاده بهینه از کابل‌های ارتباطی
– امکان ارتباط بی‌سیم با امنیت و کیفیت بالا
– امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین‌های IP
– قیمت بالای دوربین‌ها

 

دوربین‌های  مداربسته دومنظوره

دوربین‌های دومنظوره
دوربین‌های دومنظوره

این دوربین‌ها در واقع دوربینهای آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. کیفیت آنها آنالوگ است و امکان استفاده از آنها بصورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد. استفاده از این دوربین‌ها تنها زمانی توصیه می‌شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین به صورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

 

تفاوت دوربین‌های مداربسته آنالوگ و تحت‌شبکه چیست؟

IP Camera vs. Analog Camera
تفاوت دوربین‌های آنالوگ و IP

تفاوت اصلی دوربین‌های آنالوگ و IP در پورت‌های این دوربین‌ها مشخص می‌گردد. بدینصورت که عموما دوربین‌های آنالوگ دارای پورت کواکسیال(Coaxial port) هستند و ارتباطات آنها به وسیله کابل‌های کواکسیال (عموما RG-59) و سوکت BNC برقرار می‌گردد. این در حالی است که دوربین‌های تحت شبکه یا همان IP دارای پورت اترنت (Ethernet Port) بوده و برای برقراری ارتباطات بین آنها از کابل‌های شبکه Twisted-pair و سوکت RJ-45 استفاده می‌شود.

کیفیت تصویربرداری دوربین IP به مراتب از دوربین آنالوگ قدرتمندتر است. در دوربین‌های IP، بر خلاف دوربین‌های آنالوگ که برای ضبط تصاویر از دستگاه DVR استفاده می‌شود، از دستگاه NVR به عنوان دستگاه ضبط تصاویر استفاده می‌شود که باعث ایجاد ارتباط شبکه‌ای می‌شود و همچنین داده‌های دوربین‌های IP را ذخیره می‌کند. از همین جهت است که NVR را نمونه پیشرفته DVR محسوب می‌کنند.

امکان ارسال همزمان تصویر، صدا و برق در بستر شبکه، یکی از بارزترین ویژگی‌های دوربین‌های IP است. اما قیمت بالای آنها از این مزیت کمی می‌کاهد.

 

 

دوربین‌های مداربسته دام (Dome)

dome

معنی لغتی کلمه دام (Dome) گنبد است. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین‌های سقفی نیز درباره آنها بکار می‌رود. این دوربین‌ها بیشتر برای نصب در محیط‌های داخلی و بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین‌های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می‌شود.

 

دوربین‌های مداربسته بالت (Bullet)

Bullet
Bullet

 دوربین مداربسته Bullet دوربین‌هایی با بدنه معمولا استوانه‌ای شکل و عموما فلزی هستند.دوربین مداربسته بولت معمولا کاربرد بیرونی دارند. با توجه به سیستم حفاظتی و ضد آب بودن بدنه (IP66) این دوربین‌ها و شکل خاصشان این نوع دوربین مداربسته برای محیط‌های بیرونی یا شرایط سخت آب و هوایی نیز مناسب هستند.
دوربین‌های بالت در کیفیت‌های متفاوت در طرح‌های مختلف به صورت شبکه و آنالوگ ساخته و به بازار عرضه می‌شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین مدار بسته بولت به معنای امکان غوطه‌ور کردن آن در آب نیست. (البته این اختلاف سیستم حفاظتی IP66 و IP67 نیز می‌تواند باشد و دوربین‌هایی هستند که این قابلیت را نیز داشته باشند.)

دوربین مدار بسته بولت عموما دارای دید در شب (IR) هستند. در این دسته دوربین‌های مداربسته معمولا دید در شبی با برد بالا نیز دارند. برد دید در شب این دوربین‌ها وابسته به تعداد و نوع LEDهای تعبیه شده بر روی دوربین مداربسته کم و زیاد می‌شود. توجه داشته باشید که برد دید در شب نوشته شده در کاتالوگ دوربین‌ها به بالاترین برد پرتاب نور دوربین اشاره دارد و الزاما مشخص کننده برد مفید دید در شب دوربین نیست.

دوربین‌های مداربسته بولت از نظر نوع لنز به دو دسته لنز ثابت (Fixed Lens) و لنز متغیر (Varifocal Lens) تقسیم می‌شوند. دوربین‌های بولـت (Bullet) با لنز ثـابت معمولا با لنز 3.6 (70 درجه)، 6 (50 درجه) یا 12 (25 درجه) میلیمتر ساخته می‌شوند و دوربین‌های بولت با لنز متغیر معمولا لنز 3-9(35 تا 80 درجه) میلیمتر یا 2.8-12 (~25 تا 85 درجه) میلیمتر دارند.

 

دوربین‌های مداربسته صنعتی (Box)

Box
دوربین صنعتی

استفاده از این دوربین‌ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین‌ها که نام اصلیشان دوربین‌های بادی body camera می‌باشد، دوربین‌های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است. از آنجا که سایر دوربین‌ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین‌ها بیشتر در جاهایی استفاده می‌شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد. دوربین‌های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

دوربین‌های مینیاتوری (Pinhole)

دوربین مینیاتوری
دوربین مینیاتوری

دوربین‌های مداربسته مینیاتوری یا Mini Camera همانگونه که از نامشان پیداست، دوربین مداربسته‌ای است که اندازه کوچکی دارد.اما لنز این دوربین‌ها به اندازه‌ای کوچک است که معمولا می‌توان از طریق ایجاد سوراخی کوچک، تصاویر را به وسیله این دوربین‌ها ثبت کرد و بدنه دوربین را پشت سطحی مثل میز، صندلی، گلدان یا تابلو مخفی کرد.

 

دوربین‌های دید در شب (IR)

IR
دوربین دید در شب

به کلیه دوربین‌هایی که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می‌کنند دوربینهای دید در شب یا اینفرارد (IR) گفته می‌شود. در دوربین‌های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می‌شود. معمولا تعدادی LED در اطراف لنز این دوربین‌ها نصب شده و به وسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می‌شوند.

 

دوربین‌های مداربسته اسپید دام (چرخشی یا PTZ)

دوربین اسپیددام
دوربین اسپیددام

دوربین‌های چرخشی یا Speed Dome و یا PTZ دوربین‌های مداربسته ای گفته می‌شوند که قابلیت چرخش دوربین در جای خود به وسیله کنترل‌کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از این دوربین‌ها بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که نیاز است فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از اینرو فرد می‌تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم‌های مداربسته، دوربین را به هر جهت که می‌خواهد بچرخاند و در هر جا که می‌خواهد زوم کند. این دوربین‌ها معمولاً دارای بدنه دام (گنبدی) شکل و یک پایه، با توجه به شرایط نصب آن هستند. این دوربین‌ها قابلیت نصب شدن بر روی سقف را نیز دارند.

PTZ مخفف سه کلمه (Pan-Tilt-Zoom) است.

Pan-Tilt (قابلیت چرخش عمودی و افقی):

 • دوربین مداربسته اسپیددام می‌تواند به چپ و راست بچرخد. این ویژگی باعث می‌شود فضای بزرگ‌تری را پوشش دهد.
 • این دوربین مداربسته قابلیت چرخش تا 360 درجه به صورت افقی را دارد.
 • دوربین به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند تا بتواند فضای عمودی گسترده‌تری را پوشش دهد.
 • دوربین‌ها معمولاً توانایی چرخش تا 180 درجه به صورت عمودی را دارند.

Zoom (بزرگنمایی):

 • زوم اپتیکال یا تغییر طول کانونی لنز برای زوم به داخل یا خارج، موجب می‌شود که دوربین در هنگام زوم کردن، کیفیت تصاویر را حفظ کند. میزان زوم اپتیکال با ضریب x نشان داده می‌شود. به این معنی که اگر عدد آن x12 را نشان دهد دوربین قادر است تا 12 برابر اندازه وقعی روی تصاویر زوم کند. قابلیت زوم اپتیکال قادر است سوژه را تا چندین کیلومتر دورتر هم نشان دهد.
 • زوم دیجیتال که با استفاده از نرم‌افزار عکس را بزرگ‌نمایی می‌کنند که اغلب در اندازه‌های بزرگ موجب کاهش کیفیت تصاویر می‌شود.
 • این دوربین با قابلیت بزرگنمایی 30،23،20،12،10 برابر تولید شده است و هر چقدر که قابلیت بزرگنمایی بیشتر باشد، کیفیت زوم تصاویر بیشتر است.
 • بزرگنمایی می‌تواند به صورت دستی و اتوماتیک انجام شود.

دوربین‌های اسپیددام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آنها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین‌های مداربسته برخوردارند.

 

دوربین‌های مداربسته In Door و Out Door

دوربین‌های مداربسته ممکن است برای مشاهده فضاهای سرپوشیده و داخلی ساختمان‌ها استفاده شوند و یا در برخی از مواقع بر حسب نیاز در فضای خارج محیطی و در مکانی رو باز نصب شود.

دوربین‌هایی که در محیط‌های بیرون وجود دارند به دلیل اینکه هم میزان نور محیط و هم شرایط آب و هوایی متفاوت است نیازمند نوعی طراحی بوده که دوربین‌های مداربسته را در برابر تغییرات مقاوم سازد. به دلیل تغییر نور در فضاهای باز لنز دوربین مداربسته باید به نحوی باشد که توانایی تفکیک رنگ، تنظیم نمودن نور دریافتی، کم کردن و از بین بردن نویز در تصویر، نمایش تصویر واضح در شب و یا نورکم را داشته باشد و همچنین نسبت به آب و ضربه نیز مقاوم باشد.
امروزه بیشتر دوربین‌های مداربسته دارای کاور ضد آب بوده و به نحوی ساخته شده‌اند که هم قابلیت نصب در محیط داخلی و هم در محیط خارجی را دارندهمچنین اکثر دوربین‌های مداربسته با شدت نورهای مختلف می‌توانند تصویر ایده‌آل ارائه کنند .
البته دوربین‌های مداربسته‌ای که جنس بدنه آنها در برابر آفتاب و گرمای زیاد، باران، برف، رطوبت، سرما و ضربه احتمالی مقاوم‌تر است و دارای استانداردهای IP و IK هستند، معمولا برای استفاده در فضاهای خارجی مناسب‌تر می‌باشند .

تجهیزات دوربین های مداربسته

در این بخش به معرفی و بررسی برخی از تجهیزات و لوازم جانبی دوربین‌های مداربسته می‌پردازیم.

DVR چیست؟

دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال (Digital Video Recording) که به اختصار DVR نامیده می‌شود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربین‌های مداربسته آنالوگ است. این سیستم قابلیت‌های فراوانی را برای دوربین‌ها فراهم می‌کند. از ضبط تصاویر با فرمت‌های تصویری و کیفیت‌های مختلف تا قابلیت‌های هشداری متنوع، ارتباط با شبکه و بکارگیری نرم افزارهای کاربردی.

دی وی آر ها شامل تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند و همین محدودیت تعداد ورودی‌ها آنها را دسته‌بندی کرده است. دی وی آر های با 4 ورودی تصویر را دی وی آر 4 کانال (DVR 4ch) می‌نامند. به همین ترتیب تعداد کانال‌ها می‌تواند 8، 16 و 32 باشد. دی وی آر های رایج در بازار از 32 فراتر نمی‌روند. اینها استانداردهای ورودی تصاویر هستند؛ گرچه ممکن است برخی از شرکت‌ها خصوصا شرکت‌های چینی تعداد ورودی‌های متفاوتی برای محصولات خود در نظر بگیرند.

انواع DVR:
صرف نظر از انواع DVR از نظر تعداد کانال که می توانند 4 کانال، 8 کانال، 16 کانال، 32 کانال و یا … باشند، DVR های موجود در بازار در دو دسته کلی نیز تقسیم‌بندی می‌شوند.
-دی وی آر های استندلون Standalone
-کارت دی وی آر

کارت DVR:
کارت DVR یک کارت کامپیوتری است که در دو حالت داخلی (Internal) یا خارجی (External) بر روی کامپیوتر نصب می‌گردد. کارت DVR در واقع رابط بین دوربین‌های مداربسته آنالوگ با سیستم کامپیوتر است. مابقی وظایف را کامپیوتر انجام می‌دهد. اطلاعات نیز درون کامپیوتر ذخیره می‌شود.

DVR Card
DVR Card

این سیستم بیشتر برای مصارف کوچک و استفاده‌های کوتاه‌مدت توصیه می‌شود. اشاره به این نکته که یک کامپیوتر را باید برای استفاده از این کارت در نظر گرفت .

دی وی آر استندلون Standalone:
سیستم DVR مستقل از کامپیوتر را دی و آر استندالون (ُStandalone) می‌نامند. این دستگاه که معمولا در اندازه‌های متفاوتی در ابعاد دی‌وی‌دی پلیر تا کیس کامپیوتر در بازار موجود است بر حسب نیاز می‌تواند کوچک یا بزرگ و با قابلیت‌های متفاوت باشد. از آنجا که این سیستم به طور خاص برای ذخیره و کنترل دوربین‌های مداربسته طراحی شده است استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپیوتر دی وی آر ترجیح داده شده و توصیه می‌گردد. همانگونه که اشاره گردید تعداد کانال DVRها از روی تعداد ورودی تصویر تعیین می‌شود؛ حال آنکه دی وی آر ها می‌توانند دارای تعداد کانال متفاوت ورودی برای صدا باشند. در بازار این دستگاه‌ها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آنها تعبیه شده باشد.

DVR
DVR

دستگاه‌های DVR، پورتی برای شبکه دارند (LAN). این پورت به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و انتفال تصویر روی اینترنت استفاده می‌شود. DVRهایی که ورودی صدا و پورت LAN داشته باشند در بازار ایران اصطلاحا فول آپشن (full option) نامیده می‌شوند.

گرچه قابلیت های DVRها متفاوت است و در بین فول آپشن‌ها نیز گزینه‌ها بسیار متنوع خواهند بود.

برخی از قابلیت‌های متفاوت DVRها:
-هشدار قطع یا خرابی دوربین
-قابلیت حسگر حرکت motion detection
– قابلیت ضبط تصاویر با فرمت‌های مختلف و کیفیت‌های متفاوت
-ارتباط LAN یا Dial-up
-هشدار حرکت از طریق ایمیل
-امکان ارتباط با FTP
-کنترل از طریق وب
– شمارنده ورود و خروج Counter
-تنظیم نور در نور شدید یا تاریکی مطلق
-زبان های سیستم (فارسی و …)

 

NVR چیست؟

دستگاه کنترل و ذخیره‌سازی تصاویر دوربین‌های مداربسته تحت‌ شبکه IP را Network Video Recording یا به اختصار NVR می‌نامند. این دستگاه بر مبنای کنترل دوربین‌های شبکه طراحی شده و مدل‌های مختلف آن در ابعاد مختلف موجود است. این سیستم امکان کنترل دوربین‌های IP و ذخیره‌سازی تصاویر آنها را فراهم می‌کند.

وظایف عمده NVRها همانند DVRها بوده و قابلیت‌های نسبتا مشابهی را دارا می‌باشند. تفاوت‌ها تنها در بکارگیری و نحوه ارتباطشان با دوربین‌ها است. نحوه اتصال در NVRها تابع مستقیمی از مفاهیم شبکه‌های کامپیوتری است. NVR  مرکز اتصال شبکه به شمار می‌رود و سیاست‌های اتصال در شبکه با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود.

NVR
NVR

شرکت پیشرو گستر رایانه پارسیان با بیش از دو دهه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات آماده ارائه انواع خدمات مشاوره، طراحی، تأمین تجهیزات، پیاده سازی و اجرا، پشتیبانی و توسعه به کلیه سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی در زمینه های شبکه های کامپیوتری ,دوربین های مدار بسته , سیستم های کنترل تردد,اتاق مانیتورینگ و اتاق سرور می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *