لینک‌های وایرلس و ارتباطات رادیویی

امروزه نیاز به برقراری ارتباطات راه دور بین شعب مختلف سازمان‌ها و شرکت‌ها بیش‌ از پیش احساس می‌شود. با گسترش تکنولوژی وایرلس، ساختمان ها به‌صورت وایرلس رادیویی با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر نسبت به استفاده از لینک‌های اجاره‌ای و بسیار امن‌تر از بستر اینترنت که درگذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند، فراهم‌شده است. در این نوع از ارتباطات شما می‌توانید هر نوع داده‌ای که قابلیت تبدیل به پروتکل IP را داراست، انتقال دهید.

تجهیزات وایرلس به جهت شرایط خاص عملیاتی ( نصب در ارتفاع دکل های ارتباطی، نصب در محیط های باز و در معرض شرایط مختلف آب و هوایی، عدم سهولت دسترسی به تجهیزات جهت انجام تعمیرات و … ) می بایست با تمهیدات مخصوصی نصب شوند تا از این طریق بتوان کارکرد بدون وقفه ارتباطات بی سیم را که عموما به عنوان زیر ساخت های ارتباطی برگزیده می شوند، تامین نمود.

لینک‌های وایرلس و ارتباطات رادیویی
لینک‌های وایرلس و ارتباطات رادیویی

ارتباط رادیویی و وایرلس از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند .مهم ترین نکته برای برقراری یه ارتباط رادیویی خوب وجود دید کافی است که باعث برقراری ارتباط بدون تداخل و از دست رفتن اطلاعات می شود. مورد دوم کم بودن نویز محیط و ایزوله کردن شبکه است که این کار با انتخاب فرکانس و کانال های مناسب و همچنین انتخاب رادیو و آنتن مناسب امکان پذیر می گردد. ارتباط وایرلس شامل مجموعه ارتباطی میگردد که اطلاعات و یا بسته ها را بدون استفاده از کابل و با استفاده از نور یا هوا منتقل کند .

روشهای انتقال اطلاعات در بستر وایرلس (ارتباط رادیویی)

Point to Point :

یا  نقطه به نقطه، در این نوع لینک ارتباط بین دو نقطه (یا بین دو رادیو یا بین دو ساختمان) برقرار می شود که در آن یک رادیو در نقش فرستنده (سرویس دهنده) و رادیوی دوم در نقش گیرنده (سرویس گیرنده) تنظیم می شود.

Point to Multipoint :

در این حالت نحوه ارتباط، از طریق یک رادیو با سایر رادیوهای دیگر است. یک رادیو به عنوان فرستنده تنظیم شده و مابقی رادیوها به عنوان گیرنده تنظیم می شوند. ارتباط یک AP با کلاینت های دیگر از قبیل لپ تاپ، موبایل و … نیز از نوع Point to Multipoint  است.