طراحی و اجرای اتاق سرور

طراحی و اجرای اتاق سرور
طراحی و اجرای اتاق سرور

اتاق سرور یا Server Room چیست؟

اتاق سرور، محلی امن و ایمن برای نگه داشتن تجهیزات شبکه است .اتاق سرور از جهات مختلفی به‌عنوان مهم‌ترین بخش شبکه محسوب می‌شود.اتاق سرور در واقع مرکز کنترل و مدیریت شبکه بوده که برای ذخیره، نگهداری و مدیریت سرورهای کامپیوتری و اجزای مرتبط با آن استفاده می‌شود و تمامی تجهیزات سخت‌افزاری شبکه شامل سرورها، سوییچ‌ها، روترها و … در این محل قرار می‌گیرند. راه اندازی یک اتاق سرور استاندارد سبب می شود که هزینه های نگهداری و امنیت شبکه کاهش پیدا کرده و محیط بهتری برای مدیریت شبکه ایجاد شود.

برپایی اتاق سرور و دیتاسنتر دارای استانداردها و نکات زیادی است که می‌بایست مورد توجه و دقت قرار بگیرند. طراحی و راه‌اندازی اتاق‌سرور و دیتاسنتر جزو خدمات ارائه شده توسط شرکت پیشرو گستر رایانه می‌باشد.

اهمیت اتاق سرور

تمامی اطلاعات یک شرکت در سرور های آن می باشد. این اطلاعات همچنین برای ایمنی بیشتر در ذخیره ساز ها نگهداری می شود. این اطلاعات حاوی دیتای مربوط با چندین سال می باشد. ممکن است اطلاعات بانکی و مالی باشد. در صورت از بین رفتن این اطلاعات ضرر زیادی متحمل افراد و شرکت ها می شود. ممکن است اسناد الکترونیکی مربوط به سازمان در این اتاق باشد. سوابق اطلاعاتی مربوط سالیان دراز. موارد بسیاری دیگری را می توان مثال زد که همگی حائز اهمیت بالایی می باشند.

اهمیت اتاق سرور برای شرکت هایی بیشتر مطرح است که به بیرون نیز سرویس هایی ارائه می دهند و در صورت هرگونه قطع شدن سرویس، ضررهای مالی متوجه این شرکت ها می شود، مثلا اگر تلفن همراه به صورت کامل دچار قطعی و مشکل شود ضرر زیادی به این شرکت وارد می شود.

در حال حاضر و با توجه به کارکردی که تکنولوژی ها در دنیای امروز دارند تمام کارهایی که یک سازمان انجام می دهد در نهایت به کامپیوتر ربط پیدا می کند و هر گونه قطعی و مشکلی که برای زمینه نرم افزارهای حسابداری و … در درون سازمان انجام شود کار سازمان را دچار مشکل می کند.

 

پروژه های انجام شده توسط شرکت پیشرو گستر رایانه :

طراحی و اجرای اتاق سرور – دانشگاه آزاد اسلامی واحد گلپایگان

طراحی و پیاده سازی Server Room اتاق سرور -سازمان پزشکی قانونی استان اصفهان