تجهیزات اکتیو سوییچ، کور سوییچ و سرور

 

تجهیزات اکتیو شبکه
تجهیزات اکتیو شبکه

 

 

از دیگر بخش‌های زیر مجموعه راه اندازی شبکه، بخش خدمات اکتیو شبکه می‌باشد. خدمات اکتیو شبکه، در واقع همان فعالیت‌های نرم‌افزاری و پیکربندی امن تجهیزات شبکه می‌باشد. تجهیزات اکتیو شبکه به مجموعه تجهیزاتی گفته می‌شود که توانایی اعمال یک فرآیند مشخص بر روی سیگنال‌ها و دیتای عبوری از شبکه را دارند.

به بیان دیگر به کلیه تجهیزاتی که در ساختار شبکه به برق متصل می‌شوند و وظیفه قسمتی از برقراری ارتباط یا انتقال اطلاعات و یا نگهداری، مدیریت و ذخیره‌سازی اطلاعات را بر عهده دارند تجهیزات اکتیو یا فعال شبکه می‌گویند. انتخاب صحیح این تجهیزات امری تخصصی است که می‌تواند کمک زیادی به عملکرد درست شبکه و هزینه‌های مجموعه نماید. شرکت پیشرو گستر رایانه با افتخار آمادگی خود را جهت تأمین انواع تجهیزات فعال شبکه (Active) از جمله انواع روتر، سوئیچ، فایروال، کارت شبکه و … اعلام می نماید.

تجهیزات اکتیو شبکه

برای نصب و راه اندازی نرم افزارها در بستر شبکه، نیاز به ابزار و تجهیزاتی داریم که به نام تجهیزات اکتیو شناخته می شوند.  در واقع تجهیزات اکتیو به تجهیزاتی اطلاق می شود که روی آنها سیستم عامل وجود دارد و می توان آنها را مدیریت کرد.
مهمترین و اصلی ترین تجهیزات برای اجرای خدمات اکتیو، تنظیمات دستگاه، پیکربندی شبکه، راه اندازی و به روز رسانی نرم افزارها و راهکارهای نصب آنها در شبکه است. در کنار این خدمات نرم افزاری، یک بخشی از سیستم به روند ارسال دیتاها در مدارات شبکه مربوط است و بخشی ایجاد ارسال سیگنال و اتصالات الکترونیکی در شبکه است.

تجهیزات اکتیو شامل :

مهمترین این تجهیزات  شامل روتر، سوئیچ، فایروال، وی پی ان سرور(VPN Server) ، Web Application Firewall(WAF) سرور، لودبالانسر، کیس های کامپیوتر، تجهیزات میکروتیک، مودم ها، کارت شبکه، عناصر ذخیره ساز مانند هارد، RAM و CPU می باشد.

سوئیچ:

سوئیچ شبکه، دستگاهی است که کامپیوترهای موجود در یک شبکه محلی یا به اصطلاح Local را به یکدیگر متصل می کند. که در این حالت به آن Local Area Network (LAN) گفته می شود. سوئیچ یکی از تجهیزات شبکه است که هم به عنوان تجهیزات پسیو و هم به عنوان تجهیزات اکتیو معرفی می شود. سوئیچ یکی از قطعات مهم در شبکه است. سوئیچ ها عامل اتصال همزمان چند کاربر به شبکه و امکان ارسال اطلاعات از طرف هر کدام در سرعت زمانی بالا را فراهم می کند.

کاربرد های سوئیچ

  • سوئیچ ها به شما امکان می دهند ده ها دستگاه را به هم متصل کنید
  • سوئیچ ها باعث می شوند تا ترافیک بین دو دستگاه از مسیر سایر دستگاه های شبکه عبور نکند
  • کنترل دسترسی قسمت های مختلف شبکه توسط سوئیچ امکان پذیر است
  • سوئیچ میزان استفاده از شبکه را کنترل می کند
  • برقراری ارتباط درون شبکه ای توسط سوئیچ ها، حتی سریع تر از اینترنت فراهم می شود
  • سوئیچ های پیشرفته را می توان بوسیله ماژول های قابل تعویض، متناسب با نیاز های شبکه هماهنگ ساخت

 

سوئیچ شبکه core یا سوئیچ مرکزی(کور):

سوئیچ شبکه انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها سوئیچ شبکه core یا سوئیچ مرکزی است.سوئیچ‌های مرکزی به عنوان دروازه‌ای رو به شبکه گسترده (WAN) یا اینترنت عمل می‌کنند – آنها نقطه نهایی تجمیع داده‌ها را برای شبکه فراهم می‌کنند و اجازه می‌دهند تا چندین واحد تجمیع با هم کار کنند. این تعریف ظرفیت بالای آن، مکان فیزیکی و عملکرد آن را در اتصال دستگاه‌های تجمیع چندگانه در شبکه توصیف میکند.

 

سرور Server

سرور , سیستم هایی است که وظیفه سرویس دهی و ارائه خدمات به سایر سیستم‌های دیگر را بر عهده دارند. سیستم هایی که از سرور خدمات دریافت می‌کنند، تحت عنوان خدمات گیرنده یا کلاینت (Client) شناخته می‌شوند.سرورها معمولا راس ارتباطی در شبکه هستند. از سرورها معمولا برای کنترل، مدیریت، میزبانی و … استفاده می شود.شبکه جهانی اینترنت بر پایه ارتباط میلیون‌ها سرور و سرویس گیرنده شکل گرفته است که روز به روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. 

 

پروژه های انجام شده توسط شرکت پیشرو گستر رایانه

 

تامین و اجرای شبکه LAN (جهت ارتباط با قوه قضائیه)  اداره کل اسناد و املاک نائین

تامین و اجرای شبکه LAN (جهت ارتباط با قوه قضائیه)  اداره کل اسناد و املاک سمیرم

تامین و اجرای شبکه LAN (جهت ارتباط با قوه قضائیه)  اداره کل اسناد و املاک اردستان

اجرای شبکه پسیو LAN   صندوق تعاون (شعبه شاهپور)

سرویس و نگهداری زیرساخت شبکه کابلی,بیسیم و شبکه داخلی و واحد تولید -شرکت جی تی آی پارسیان (سایت زنجان)-اکتیو و پسیو

سرویس و نگهداری شبکه ی داخلی شرکت جی تی آی پارس (دفتر مرکزی تهران)-اکتیو و پسیو