نقش دوربین‌های حرارتی در کنترل کرونا

دوربین‌های حرارتی و کرونا

نقش دوربین‌های حرارتی در کنترل کرونا

با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا، سازمان‌های بسیاری در سراسر جهان به دنبال راهکارهای مختلفی برای کنترل و پیشگیری از شیوع این بیماری هستند. از طرفی هم تعطیل شدن یا دورکاری در بسیاری از سازمان‌ها غیرممکن است. یکی از تجهیزاتی که در این زمینه به کمک سـازمــان‌ها و ادارت آمده است، دوربین‌های مداربسته حرارتی هستند. امروزه دوربین‌های مداربسته در زمینه‌های مختلفی از جمله امنیـت، نظارت و حتی عوامل ملزوم به پیشگیـری راه‌گشا بوده است. یکی از روش های کاربردی استفاده از دوربین مداربسته در جهات پیشگیری از عوامل آسیب زا، به کار گرفتن دوربین‌های حرارتی پیشرفته است. استفاده از دوربین‌های مداربسته حرارتی در کشورهایی مانند چین به ویژه شهر ووهان که سرمنشأ ویروس کرونا بوده است، بسیار نتیجه‌بخش حاصل شده است. همچنین استفاده از تجهیزات دوربین‌های مداربسته حرارتی در راه مقابله با کرونا در شهرهایی مانند لندن نیز گزارش شده که از قابلیت‌های مختلف آن، نظیر تشخیص چهره و اندازه‌گیری دما بهره برده‌اند. این نوع از دوربین‌ها جزو بهترین دوربین‌های مداربسته امنیتی پیشرفته در جهان به حساب می‌آیند و سطح زیرساخت‌های نظارتی را به مقدار زیادی افزایش داده‌اند. امکانات و قابلیت‌های چندجانبه دوربین‌های حرارتی و کارساز شدن آن‌ها در تشخیص کرونا موجب شده تا درخواست برای این نوع دوربین‌های مداربسته افزایش یابد. در سرتاسر جهان مسئولین مربوطه در پی استفاده از این تجهیزات برای مهار کردن معضل کرونا هستند. کـارایی ارزشمندی که دوربین‌های حرارتی دارند موجب می‌شود تا هم به صورت ابـزاری مجزا و کامل و هم به صورت قابلیتی مکمل در کنار سایـر دستگاه‌ها به کار برده شوند تا بتوان به طور چند منظوره از آن بهره برد.

 

نحوه تشخیص مبتلایان به کرونا توسط دوربین‌های حرارتی

طبق تحقیقاتی که پژوهشگران بر روی ویروس Covid-19 انجام داده‌اند، یکی از علائم شایـع در افراد مبتلا به این ویروس وجـود تب اعلام شده است. این علامت برای بیمـاران کرونایی دمـای مشخصی دارد. دوربین‌های حرارتی از قابلیت تشخیص و اندازه‌گیری دما برخوردار می‌باشند. این دوربین‌های مداربسته براسـاس امواج الکترومغناطیسی(فروسرخ) که سطوح از خود منتشر می‌کنند، اطلاعات مورد نیاز را تولید می‌کند. افـراد و اجسـام از خود حرارت و امواج فروسرخ ساطع می‌کنند و دوربین‌های حرارتی قادرند تا این امواج را به طور دقیق ثبت و اندازه‌گیری کنند. روش کار این سیستم‌های نظارتی به این نحو است که در صورت تشخیص دمای مشخص تعریف شده از سطوح، زنگ هشدار را به صدا در می‌آورد و به کارکنان بخش نظارتی اطلاع می‌دهد. همچنین با استفاده از تصاویر ثبت شده و خروجی از این دوربین‌های مداربسته امکان آنالیز داده‌ها میسر می‌شود.

از کنار هم قرار دادن دو ویژگی پرکاربرد دوربین‌های مداربسته می‌توان بازده بالاتری را دریافت کرد. کارکرد ویژگی تشخیص چهره در کنار تصویربرداری حرارتی نیز جهت تشخیص موارد مشکوک مبتلا به ویروس کرونا بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله این موارد طراحی نرم‌افزاری است که به وسیله این سیستم چند منظوره چهره افراد مبتلا به ویروس کرونا را شناسایی کرده و تمامی مسیرهایی که به آن‌ها رفت‌وآمد داشته‌اند را مشخص می‌کند. از این رو به مردم همجوار با آن مناطق آلوده آگاهی لازم داده می‌شود تا از خطرهای احتمالی دور بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *